Ana sayfa Uncategorized Nasıl İyi Bir Yönetici Olunur?

Nasıl İyi Bir Yönetici Olunur?

47
0
PAYLAŞ

Nasıl İyi Bir Yönetici Olunur?

Herhangi bir şirketin başında sorumlu kişi olmak ya da bir şirket ufakta olsa bir takım ya da topluluğun kendi sorumluluğunda olması durumunda iyi bir yönetici olmak üzere yapılması gereken davranışlar vardır. İşine bağlı bir kişi yönetici konumuna geldiğinde iyi bir yönetici olmak üzere istekli, bilgili ve ne zaman nasıl davranması gerektiğini bilmelidir. İyi bir yönetici olmak üzere ne gibi konularda nasıl davranılması gerektiğini uzmanlardan araştırarak sizlere makalemizde sunarak iyi bir yöneticinin nasıl olması gerektiğini herkese göstermenizi sağlayacağız.

İyi bir yönetici, yönettiği ekibe karşı lider olduğu kadar onlarla iş akışını sağlarken ufakta olsa arkadaşlık düzeyine inebilir. Aşırı kaçılmadığı sürece bu onları motive edecek ve işlerine daha sıkı sarılmalarını sağlayacaktır. İyi bir yönetici işin tüm detaylarıyla ilgilenen ve her konudan bizzat haber sahibi olan kişidir. İyi bir yönetici tüm işleri çalışanların üzerine yıkmak değildir. Bunun yerine emrinizde bulunan elemanların yapabileceği düzeyde işleri onlara vermenizdir. Ekibinizin ne boş kalmasına ne de çok fazla yorulmasına imkan vermemelisiniz. İşçileriniz her türlü sorunu ve çözüm bulamadıkları her olayı size danışabilecek düzeye gelmişse doğru yoldasınız demektir.

İyi Bir Yönetici Detaycı Olur

Ufak tefek sorunları bile görmezden gelerek çözmeye çalışmalısınız. Ufak sorunlar zamanla büyüyerek üstesinden gelemeyeceğiniz bir hal alabilir. Takımınızda, ekibinizde ya da emrinizde olan kişilerin iş ile ilgili tüm sorunları size bildirmesini sağlayarak bu sorunları en kısa sürede çözüme kavuşturmalısınız. Bu sayede yöneticilikteki konumunuzda sağlam olacaktır.

Ekibinizi Motive Edin

Ekipte bulunan elemanlarınızın verimliliğini arttırmak üzere onları motive edecek hareketlerde bulunun. Ufaksürprizler yaparak onları mutlu edin. Bir sonraki işlerinde motive olmalarını sağlayın. Bu sürpriz yemek olabilir, hafta sonu gezisi olabilir, herhangi bir kıyafet ya da ikramiye olabilir.

Onlarla Her Konuda İrtibat Kurun

Şirketle ilgili ya da son zamanlarda aldığınız ve sorumlu olduğunuz daha doğrusu takımınızın sorumlu olduğu konulardan onları da haberdar edin. Onlarla irtibat kurarken arkadaş ve yönetici arasındaki ince bir çizgiyi benimseyin.

Aşırı Sert ya da Çok Yumuşak Davranmayın

Çok yumuşak davranmak ya da çok sert davranmak bunlar yöneticinin sorun yaşayabileceği karakterlerdir. Aşırı yumuşak davranmak oteritenizi düşürerek sizi dinlememe ya da işini yeterince iyi yapmama, kaytarma gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Çok sert olmanız ise ekibinizi psikolojik olarak yorabileceği gibi elemanlarınız tarafından sevilmeyen bir insan olmanıza neden olacaktır. Bu aynı evde yaşayan ve anlaşamayan aile üyeleri gibi olmanıza neden olacaktır. İyi bir yönetici yeri geldiğinde sert yeri geldiğinde yumuşak davranmaya bilmelidir.

Çalışanların Eğitilmesine Yardımcı Olun

Grupta yeterince bilgili olmadığını ya da tecrübesinin eksik olduğunu hissettiğiniz kişilerin eğitilmesi için ortam hazırlayın. Bildiğiniz konularda bizzat bilgiler verin. Çalışanların eğitilmesi ve bilinçli bir eleman haline gelmesi yine size kazandıracak yönetici davranışlarındandır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here