Ana sayfa Genel İşe Girme Sürecinde Dikkat Edilecek Şeyler

İşe Girme Sürecinde Dikkat Edilecek Şeyler

87
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İş Kurumu yaptığı açıklamayla işsizlik konusunda resmi bir ağızdan da iş başvurusu ve işe girme sürecinde önemli uyarılara dikkat çekti.Şimdi işe girme sürecinde dikkat edilmesi gereken konuları ele alalım…

Kurumun da yaptığı açıklamada özetle “asla pes etme” deniliyor.Biz bunu bazı başlıklar altında toplayalım;

Öncelikle resmi yollarla da iş bulmak istiyorsanız kesinlikle İŞKUR ‘a kayıt yaptırmalısınız.İŞKUR ayrıca açtığı sertifikasyon programlarıyla da sizi iş sahibi yapıyor.

İkinci olarak tanıdığınız çevrelere iş aradığınıza dair bir şeyler söylemelisiniz.Hiç beklemediğiniz anda bir iş teklifi çevrenizden gelmesi, tanımadığınız gruplara oranlara daha basittir.

Bir diğer püf nokta da iş aramaya karar verdiğinizde, gün içerisinde 5 ile 8 arasında başvuru yapmaya çalışın.Bunu sizin yapabileceğiniz işleri listeleyerek başlarsanız, başvuru yaparken daha rahat edersiniz.Bu sayı ortalama olarak verilmiş olsa dahi iş imkanlarına göre bu sayıyı siz belirleyebilirsiniz.

Yine iş başvurularında geçen süre boyunca iş hayatınızda da olmanız gerektiği gibi oldukça esnek olmalısınız.Ayrıca ayrıldığınız iş yerini asla kötülememeli ve yeni işinizdeki imkanlarınızdan da haberdar olmalısınız.

Kendinize iş başvuruları için bir mektup hazırlayın.Başvurularınızın süresinin uzaması halinde bunu güncel tutmaya dikkat edin.Yine bu başvuru mektuplarınız ile paralel şekilde iş görüşmelerinizi bir yere not edin.

Telefonla farklı iş görüşmeleri yapın.Telefon görüşmelerinizde kısa ve öz bir biçimde yeteneklerinizi kullanabileceğiz işletmelere özgeçmişinizi ve niteliklerinizi bildirin.

Geçen süre boyunca bunları yapabilmeniz için kesinlikle sabıra ihtiyacınız olacaktır.Telefon görüşmeleri, internet başvuruları ve diğer başvurularınızda ard arda “evet” cevabı almamış olsanız da sabrınızı zedelememeye dikkat edin.En imkansız hissettiğiniz anda beklediğiniz bir iş beklide sizin olacaktır!

İş görüşmelerine gittiğinizde karşıdaki işveren ya da yetkili kişiye iyi bir izlenim bırakmalısınız.İşveren ya da yetkili üzerinde bırakılan bu etki sizin en az özgeçmişiniz kadar önemli bir etken olacaktır.İş görüşmesinde oldukça rahat tavırlar sergileyin ve dostça davranmaya dikkat edin.

Görüşmeniz bittikten sonra teşekkür ederek ayrılmayı ihmal etmeyin.Teşekkürünüze kısa kısa bu işi istediğinize dair vurgulamalar da yapabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here