Ana sayfa Genel Anketörlük İle Para Kazanın

Anketörlük İle Para Kazanın

125
0
PAYLAŞ

Haftanın belirli günlerinde, fazla vakit harcamadan az ama sizin ufak ihtiyaçlarını karşılayacak kadar para kazanmanın yollarından birisi de anketörlüktür. Anketörlük, özellikle üniversite öğrencileri için uygun bir ek gelir seçeneğidir. Hafta sonların da boş vakit geçirene kadar, birkaç saatinizi ayırarak bu işi yapabilirsiniz. Bu sayede kısıtlı olan öğrenci bütçenize katkı yapmış, maddi olarak daha da rahatlamış olursunuz. Nedir bu anketörlük? Nasıl yapabilirim? Kaç saat çalışmam gerekir? Ne kadar kazanırım? Sorularının cevaplarını sizlere vermeye çalışalım.

İlk olarak şunu belirtelim; bizim bahsettiğimiz anketörlükte anketi doldurtacağınız kişi ile yüz yüze görüşüyorsunuz ve anketi doldurtuyorsunuz. Bir de internet üzerinden yapılan anketörlük vardır. Bu biraz daha farklıdır. Mail sistemlerini kullanarak kişinin anketi doldurmasını sağlıyorsunuz. Biz anketörlük dediğimizde bizim ilk dediğimizi anlayın.

Anket hizmeti veren şirketler vardır. Bunlar farklı kuruluşlar (örn; partiler, ticari firmalar, vakıflar vs.) ile anlaşmakta ve bu kuruluşların isteği doğrultusun da anket hazırlamaktadır. Bu anketi yine anlaştıkları kurumun isteğine göre belirli bölgelerde ve belirli sosyal sınıf içindeki insanlara uygulamaktadır. İşte anket şirketi, anlaştığı kuruluşun doğrultusunda çeşitli insanların bu anketlerini doldurmasını sağlarken çalışanlara, yani anketörleri ihtiyaç duyar. Siz işin bu kısmında devreye gireceksiniz. Anket hizmeti veren şirketler genellikle büyük şehirler de bulunmaktadır. Bu nedenle büyük şehirde yaşıyor olmanız sizin bu şirketler ile daha yakın iletişim halinde olmanızı ve daha kolay iş bulmanızı sağlayacaktır. Bu anket şirketlerini büyük şehirlerde bulmanız ve bunlara başvura yapmanız kolaydır. Basit bir şekilde başvuru yaptıktan sonra; anket şirketi uygun iş olduğunda size ulaşacak ve size işi verecektir.

Bundan sonra iş size geçmektedir. Anket şirketinin verdiği anketleri, yine anket şirketinin istediği bölgede, istediği kişilere (yaş, eğitim durumu, cinsiyet vs.) uygulayacaksınız. Bu kısım bazen çok kolay, bazen ise zor olabilir. Kişilere durumu anlatmak bazen insanı zorlamaktadır. Fakat Türk halkı genellikle iyi niyetli olduğundan anket doldurmayı kabul edecektir. Bu kısmı fazla anlatmamıza gerek yok. Anketteki boş yerleri anket yaptığınız kişinin cevaplarına göre dolduracaksınız. Ne kadar çok kişi ile anket yaparsanız o kadar çok para kazanırsınız. Tabi ki anket şirketi, size bazı limitler koyabilir. Bunlara da dikkat etmeniz gerekir. Birde anketi kafadan doldurma gibi durumların önüne geçmek için anket şirketleri, anket uyguladığınız kişilerin telefon gibi bilgilerini almakta ve bu kişilerle iletişime geçerek; gerçekten anketi doldurtup, doldurtmadığınızı öğrenmektedir. Kısaca iş bu şekildedir.

İşin maddi kısmına gelirsek ankete ve anket doldurttuğunuz kişiye göre kazancınız değişir. Ankette ne kadar çok soru varsa, anket başına verilen para da o kadar artmaktadır. Yine anket doldurttuğunuz kişi sayısına göre de kazancınız değişmektedir. Yani kazanacağınız miktar tamamen sizin performansınıza bağlıdır. Sadece hafta sonları çalışmayı seçerek cüzi miktarda ek bir gelir elde edebileceğiniz gibi, haftanın daha fazla gününde bu işi daha profesyonelce yaparak daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Anketörlük kısaca bu şekildedir. Çalışma saatlerini sizin belirliyor olmanız, sadece hafta sonu çalışmayı seçebiliyor olmanız bu işin avantajları arasındadır. Fakat işin sürekliliğinin garanti olmaması ve bulunduğunuz yerde anket şirketinin olmaması sizin için dezavantajlar arasında yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here