Ana sayfa Genel Daha Zeki Olmak için Ne Yapabilirim?

Daha Zeki Olmak için Ne Yapabilirim?

152
0
PAYLAŞ

Daha Zeki Olmak için Ne Yapabilirim?

Yeterince zeki olmadığını düşünenler zeka seviyelerini arttırabileceklerini ve öğrenme, düşünme, anlama ve sorunları çok daha çabuk çözme konusunda başarı elde edebilecekleri çalışmalarla mümkün olduğu ortaya koyuldu. Özellikle çocuklarınızın öğrenme kapasitesini arttırma, zekalarını daha iyi kullanma gibi başarılar elde etmesi için yapılabilecekler bulunmaktadır. Şimdi sizlerle daha zeki olmak için neler yapılabilir? bunlara bir göz atalım.

Zaman Buldukça Okuyun

Herkesin okuduğunu anlama kapasitesi farklıdır. Fakat bu zaman içerisinde geliştirilebilmektedir. Okudukça anlama kapasiteniz artacak okuduklarınızı daha hızlı anlayacak ve okumu hızınız da aynı oranda artacaktır. Okumaya daha fazla vakit ayırmanız zekanızın kullanma oranının geliştirilmesi anlamına geliyor. Okuduğunuz kitap, makale ya da haberler anlama ve hayal etme gücünün gelişmesini sağlayacaktır.

Okumak bilgi  seviyenizi de arttıracaktır. Önemli fikirler elde edecek ve zekanızı geliştirme konusunda ciddi adımlar kaydedeceksiniz. Okuyan kişilerin soru ve sorunlara verdiği yanıtlarda çok daha hızlı olabilmektedir.

Öğreten Olun

Öğretirken zekanızın en önemli yönlerini çalıştıracak ve bilgilerinizi pekiştireceksiniz. Düşünme ve mantık yürütme yeteneğinizi de geliştirecek olan bu önemli işlemi gerçekleştirmelisiniz. Çevrenizde bulunan çocuklara, aileniz ya da dostlarınızda bilgi düzeyi düşük olan kişilere öğretmekten çekinmeyin. Öğretmek zekanın gelişmesine katkıda bulunan en önemli kriterdir.

Pratik Yapın

Okumak ya da herhangi bir konuda herhangi bir yerden bilgi edinmek yetmez. Edindiğiniz bilgileri kendi başınıza pratiğe geçirmeye çalışın. Pratik yaparak bilgileri pekiştireceğiniz gibi zekanızı zorlayarak öğrenme seviyenizi de arttıracaksınız. Zekanızı üst noktalara taşımak için onu zorlamalısınız. Pratik yapmak ve öğrenilen bilgileri pratiğe geçirmeye çalışmakta zekanızı en çok geliştirecek özelliklerden biridir.

Su Doku Çözün

Bulmaca çözmek, matematiksel işlemlerle uğraşmak ve su doku çözmek zekanızı geliştirecektir. Su doku çözerken herhangi bir satıra gelmesi gereken sayıyı belirlerken diğer satırlara ait sayıları tahmin etme ve akılda tutmak gibi beyni zorlayıcı ve pratik yapıcı işlemler sayesinde zekanız gelişecektir. Su doku çözen ve satranç oynayan kişilerin zekalarını daha randımanlı kullandığı bilinen bir gerçektir.

Odak Yaratan TV Programları Seyredin

TV seyrederken seçtiğiniz program ve diziler bile zekanızı köreltebilir. Eğer odak yaratan ve kafanızı kurcalayan programlar seyrederseniz zekanızın gelişmesine de yardımcı olmuş olursunuz. Yani program ya da filmde tahmin edilesi olaylar yaşanıyor, zekanızı zorlamanız gereken espriler yapılıyorsa her türlü TV programı, söyleşi ve film izlemek zeka seviyenizi yükseltecektir.

Uyku Düzeni

Zekanın gelişmesini önleyen en büyük etken çok uyumak ya da az uyumaktır. Önemli olan ise en az 7 en fazla 8 saat uyumaktır. Yani yeterince uyku almak zeka geliştirme konusunda önemli bir etken olursa, olması gerekenden az ya da çok uyumak zekanın gelişmesini engellemektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here