Ev Sahibini Şikayet Eden Ödülü Alıyor

Ev Sahibini Şikayet Eden Ödülü Alıyor

442
3
PAYLAŞ

Kiranın, resmi olarak beyan edilen kısmını bankadan geri kalan kısmınıda elden alarak devletten vergi kaçıran ev sahipleri yakayı ele verdi; kayda giren kira mükellefi sayısı 550 bini aştı.
Bunda, mükelleflere gönderilen mektuplar, sokak sokak dolaşılarak yapılan denetimler ve ev sahibine kızıp vergi kaçırdığını ihbar eden kiracıların büyük katkısı oldu. Milliyet’te de yer alan habere göre, kira gelirleri ve kentsel rantların vergilendirilmesi için kütük oluşturma çalışmalarını sürdüren Maliye Bakanlığı, Türkiye’de sayısı 13 milyona ulaşan kiracıları kayıt altına alıyor. Semt semt harita çıkaran Maliye, kirasını düşük gösteren ev sahiplerine göz açtırmıyor.

DENETİMLER ARTIRILDI
Maliyeciler, 500 lirayı aşan kiraların bankaya yatırılıp yatırılmadığı inceliyor. İncelemelerde, kira geliri elde edenlerin yıllık ortalama gelirleri yaklaşık 9 bin 500 lira olarak hesaplandı. Türkiye’de en fazla kira geliri elde eden illerin başında İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Balıkesir, Eskişehir, Muğla ve Konya geliyor. Kira mükellefi sayısındaki artışta mektup ve denetimlerin yanı sıra kiracıların ihbarları da etkili oldu.

KİRACIYI KIZDIRINCA

Ev sahiplerine kızan kiracı, Maliye’ye ‘ev sahibim vergi kaçırıyor’ diyerek ihbarda bulunuyor. İhbar doğru çıkarsa kiracılar, kesilen vergi cezasının yüzde 10’u kadar ihbar tazminatı alıyor. İhbar eden kiracıların kimlikleri gizli tutuluyor.

LÜKS SEMTLER İZLEMEYE ALINDI
Kira tutarlarının yüksek olduğu semtlerde taramaların sürdüğünü belirten Maliye Bakanlığı yetkilileri, şöyle konuştu: “Kiralar bankaya yatırılmadıysa her işlem için ayrı ceza kesiyoruz. 500 lira ve üzerinde kira alan bir tüccarın kira bedelini elden aldığı tespit edildiğinde bin 600 liradan az olmamak üzere usulsüzlük cezası veriliyor. Kira arttıkça ceza da artıyor.”

3 YORUMLAR

  1. ben manisa akhisarda kirada oturuyorum ev sahibinin 3 adet evi var ama hepsi elden alıyor ilgilenmesine istiyorum benim kontoratım da yok gerek yok dedi çumhuriyet mh 258 sk no 83 akhisar benim no 5317053574

  2. ben 10-05-2011 tarihinde emlakçıdan evi kiraladım. 2 yıllık bir sözleşme yaptık fakat sözleşmede ev sahibinin ve emlakçının imzası yok… kiranın karşılığında yıllık olarak senet verdik.. her kirayı ev sahibine ödediğimizde senedimizi alıyorduk. fakat bir yılı doldurduktan sonra kiramız 400 tl den 600 tl oldu sözleşmemiz olduğu için biz onu kabul etmedik ve kira 450 oldu… 10-05-2013 yılında sözleşmem bitiyor ve ev sahibi evi sattım diyor satın alan kişi 650 tl istiyor diye söylüyor… ne yapmalıyım aydınlatırsanız sevinirim… ( kira sözleşmemin bitmesine bir gün kala kirayı bankaya ev sahibinin adına 500 tl kira bedeli olarak yatırsam bunuda kendisine sözlü olarak söylesem olur mu?

  3. iyi günlşer ben madurlardan biriyim kiracım 4 yıl önce taşındı ve 4 yıldır kiramı alamıyorum ve evden çıkaramıyorum ne yapmam gerekiyor bu konuda bana yardımcı olurmusunuz

BİR CEVAP BIRAK