Faber Castell Mağaza Açmaya Geliyor

Faber Castell Mağaza Açmaya Geliyor

390
0
PAYLAŞ

Almanların 252 yıllık şirketi Faber Castell’in 8’inci kuşak yöneticisi Kont Anton Wolfgang von Faber Castell, Türkiye’nin kendileri için dünyadaki en önemli üç pazardan biri olduğunu söylüyor. Burada mağazalaşmaya gitmeyi düşünen Castell, Türkiye’nin ürün geliştirme konusunda da etkin olduğunun altını çiziyor.

Faber Castell, dünyanın en yaşlı şirketlerinden biri. 1761 yılında Almanya’da kurulan, bugün aynı aileden 8’inci jenerasyonun yönetiminde olan şirket, özellikle kurşun kalemde dünyanın lider üreticisi. Zira yılda 2.3 milyar kalem üretimi gerçekleştiriyor. 120 ülkede 15 üretim tesisi ve 25 satış şirketiyle varlık gösteren Faber Castell’in başında bugün, görevi 1978 yılında devralan. Kont Anton Wolfgang von Faber Castell bulunuyor.

2012 yılını bir önceki yıla göre yüzde 6 büyüme göstererek 600 milyon Euro ciro ile kapatan şirket için Türkiye en önemli pazarlardan biri. Çünkü, dünyada Brezilya’dan sonra en çok satışın gerçekleştirildiği ülke Türkiye.

Anadolu Grubu iştiraklerinden Adel Kalemcilikle yüzde 15 ortaklığı bulunan Faber Castell, 2012 yılında Anadolu Grubu ile Rusya’da da ortak bir şirket kurdu. Hem Anadolu Grubu’nun Rusya’daki başarılı operasyonları, hem de Faber Castell markasının satış hacmini getirdikleri nokta oldukça etkili olmuş bu ortaklıkta. Rusya’da bu ortaklıkla beraber önemli bir büyüme beklenirken, bu ülkeden Türk Cumhuriyetleri’ne de açılım hedefleniyor.

Şirketin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de premium markaları Graf von Faber Castell ile mağazalaşma projesi bulunuyor. Ayrıca Adel Kalemcilik eğitici oyuncaklar geliştirme konusunda şirket için çalışmalara başlandı.

YARATICI ÜRÜNLER
Dijitalleşmeyle beraber birçok kişi özellikle geleneksel kırtasiye ürünlerinin yok olacağını söylesede şirket kırtasiye işinden vazgeçmeyi düşünmüyor. Ancak büyüme için, kaliteli kırtasiye, ailece oynanabilecek ve yaratıcılığı artıran ürünler konusuna odaklanılmış. Krizde .şirketi iyi konumlandırdıklarını ve bu nedenle çok etkilenmediklerini söyleyen Kont Faber Castell de marka olarak premium ürünler ile yaratıcılığı arttıracak ve yüksek pedagojik değere sahip ürünlere odaklanma niyetlerinden de bahsediyor.
Graf Von Faber Castel markasıyla premium ürünler üreten şirket yakın zamanda dünyada bu markayla mağazalaşacak. İlk mağaza Ekim ayında Düsseldorfta açılacak. Türkiye’de de bu markayla mağazalaşma hedefi var şirketin. İstinye Park ve Suadiye, mağaza için ilk akla gelen lokasyonlar olmuş.

KOZMETİK DE ÜRETİYOR
Türkiye sadece mağazalaşma ve satışta değil, ürün geliştirme konusunda şirket için önemli bir ülke. Zira Adel Kalemcilik, aynı zamanda pilot projelerin uygulanabileceği şirket de olmuş 250 yıllık grup için. Kırtasiye bağlantılı oyuncaklar yaratmak için çalışan Adel Kalemcilik eğer onay alabilirse, bu ürünleri Faber Castell markasıyla tüm dünyaya da satabilecek. Ancak bu konunun henüz araştırma safhasında olduğunu söyleyelim..

Faber Castell’in bir başka işi ise kozmetik. Dünyaca ünlü kozmetik markaları için, göz kalemi, eye linet, dudak kalemi gibi ürünler üreten şirket bu alanda geçen yıl yüzde 3’lük bir büyüme sağlamış. Yakın zamanda aksesuar işine de girilmiş. Kol düğmelerinden pasaport çantalarına kadar pek çok ürünün üretim ve satışına başlanmış bile.

GEZİ YORUMU
Oğlu bir Türk ile evli olan Kont Faber Castell, Türkiye’yi hem işleri, hem de akrabalık bağları nedeniyle yakından takip ediyor. Almanya’da Gezi Parkı olaylarının ikinci haftasında bir araya gelme fırsatı bulduğumuz Faber Castell, olayları üzülerek izlediğini ancak dünya basınının konuyu çok egzajere ettiğini söylüyor. Ülkeyi savaş alanı gibi göstermenin yanlış olduğuna değinen Faber Castell, konuşmasını şöyle sürdürüyor:
“Dünya bir kasaba. Haber hızlı yayılıyor. Ancak İstanbul’da bir savaşın olmadığını ve insanların oraya gidebileceklerini de bilmeleri lazım. Olaylar yaygınlaşır ve uzarsa, hem yatırımlar hem de turizminiz yara alabilir. Başbakanın niye bu kadar katı olduğunu da açıkçası anlayamıyorum.”

VELİAHT KİM OLACAK?
Aile şirketi olmanın avantajının işe uzun vadeli bakmak ve istediğin yöne odaklanmak olduğunu söyleyen Kont Faber Castell, bunun olumlu etkisini krizde gördüklerini anlatıyor. Yeni pazarlara açılma kararı verdikleri için krizden çok etkilenmediklerinin de altını çiziyor. 8 kuşak babadan oğula bir şirketin sancısız geçmesinin en büyük sırrı ise, babanın yönetime gelmesini istediği kişiyi belirlediği andan itibaren herkesin bu karara saygı duyuyor olması. Zira Almanya’da bir araya geldiğimiz Kont Faber Castell, ailenin en büyük erkek çocuğu olmamasına rağmen, işlere ilgisi, eğitimi ve deneyimi nedeniyle babası tarafından veliaht olarak seçildiğinde de 6 kardeşi bu karara saygı duymuş. Kendisinin şirketi hangi çocuğuna devredeceği konusunda hala eşiyle tartıştıklarını belirten Faber Castell, “İçimden geçen oğlumun başa geçmesi” diye konuşuyor.

Kaynak: Ekonomist

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK