Ana sayfa Genel Güvenli Bir Şifre Nasıl Oluşturulmalı?

Güvenli Bir Şifre Nasıl Oluşturulmalı?

117
0
PAYLAŞ

Güvenli Şifre Oluşturma

İnternet kullanımı artık hayatımızda önemli bir yer tutmakla birlikte internette kullanmamız gereken kullanıcı şifreleri arttı. Facebook, Twitter, İnstagram, Skype, Hotmail, Banka hesapları, Paypal, Forum parolaları, programlar için güvenlik şifreleri gibi daha sayılabilecek birçok farklı hesap için şifre üretmek ve güvenli şifreler üretmek önemli bir hale geldi. Aslında tüm bu hesaplar için farklı şifreler oluşturmanız yarar var. Zira bir şifreniz ele geçirildiğinde diğer hesaplarınızda tehdit altında oluyor.

Her Zaman Aynı Şifreyi Kullanmanın Zararları

İnternetin bizlere sağlamış olduğu kolaylıklardan faydalanırken, internet ortamını kullanmanın getirdiği bazı tehlikelere karşı önlemimizi almalıyız. Bunların başında şifre güvenliği gelmektedir. Şifrelerimizi oluştururken doğum günü, ardışık sayılar, basit kelime ve kelime öbeklerini kullanmaktan kaçınmalıyız. Özel günlere ait oluşturulan ve yıllardır değiştirmeyerek aynen her alanda kullanmaya devam ettiğiniz şifreleriniz sizin için tehdit oluşturduğunu unutmayın.

Aynı şifreyi her alanda kullanmanın sakıncalarını bir örnekle anlatacak olursak, farz edelim ki basit forumlarda bile kullandığınız şifre örneğin “24545dzf2” olsun. Yıllardır her aldığınız üyelikte aynı şifreyi kullandığınızda banka şifrenizde aynı olduğunda birinci tehdit, mail adresinize ait şifrenizin de aynı olduğunda 2. Tehditi yaşarsınız. Çünkü mail adresinizle birlikte çoğu üyeliğinizi şifremi unuttum seçeneğini ile ele geçirmek mümkün olabiliyor. Basit bir foruma üye olurken yine “24545dzf2” şifresini kullandığınızı düşünelim. Forum sahibi veritabanından şifreyi öğrenebileceği gibi bu forum saldırıya uğrayarak veritabanı kolayca ele geçirilen amatörce açılmış bir forumsa sizin kullanıcı adınız, mail adresiniz ve şifrenizi ele geçirilebilir. Bununla birlikte diğer hesaplarınızda ele geçirilebilir.

Güvenli Şifre Nasıl Olmalıdır?

Şifre oluştururken çabuk unutabileceğimiz düşünerek basit sayılar ve harflerden seçmekteyiz. Oysa güvenilir şifre bu şekilde olmaz. Sizin seçtiğiniz 123456, 654321, ABCDEF gibi kombinasyonlar şifre kırıcı programlar tarafından ilk olarak denetlenen şifrelerdir.

Güvenilir şifre en az 1 adet sayı, en az 1 adet harf ve en az 1 adet noktalama işareti içermelidir. Güvenilir şifre içerisinde özel günler, özel kişilere ait numaralar, isimler yer almamalıdır. Bunları tahmin etmek programlar için çocuk oyuncağı olmaktadır.

Güvenilir Şifrelere Örnekler

ABdfrf322%&4
4nf6/Sj.7dA
T32gsd23DV^’%

Gördüğünüz gibi güvenilir şifreler en az 8 karakterden oluşmaktadır. Mutlaka harf, sayı ve özel karakter içermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here