Güzel imza nasıl atılır? Teknikleri nelerdir?

Güzel imza nasıl atılır? Teknikleri nelerdir?

3438
58
PAYLAŞ

İmza basit olarak; ” altına yazıldığı metnin onandığına ya da benimsendiğine işaret sayılan, bir kimsenin kendi eliyle ve her vakit aynı biçimde yazageldiği adı ” şeklinde tanımlanabilir. Yasalara bakıldığında imzanın ne şekilde atılacağı hususunda kesin hüküm bulunmamakla birlikte imzanın da uluslararası standardı var ama biz bu standardı da tutturamadık

En güzel imza ilk atışta ortaya çıkan imza değil zamanla ustalaşarak güzelleştireceğiniz imzadır.

Makas şeklindeki bir karalamaya imza denebilir mi? Türkiye’de bir vali, imza yerine makasa benzeyen garip bir şekil çiziyor ve o da imzadan sayılıyor. Devletin belgelerinin üzerindeki o imzayı kimileri makasa, kimileri de bıçak ya da kaleşnikofa benzetiyor. Van Valisi Abülkadir Sarı, imzasıyla gazetelere haber olan ilk vali olmasını, imzasının bu garip şekline borçlu.

imza

Sol taraftaki imza ise Obama tarafından ABD Hazine Bakanlığı için aday seçilen seçilen Jack Lew’e ait. ABD’liler yakında Hazine Bakanlığı koltuğuna oturması beklenen Jack Lew’un bu göreve getirilmesini istemiyor. Nedeni ise Lew’un ‘çocuksu’ ve ‘saçma’ bulunan imzası.

Batılı anlamda imza, bir kişinin kendi el yazısıyla adını yazmasıdır. Resmi işlemlerin temel unsuru olan imzada ismin ve soyadının okunur olması zorunludur.

İmzalar, aslında bir güven göstergesidir. Ama bizde ise hepsi birer güvensizlik abidesidir. İmza atarken, taklit edilmemesini hedefler birşeyler karalarız. Bu tip imzaların daha kolay taklit edildiğini de bilmeyiz.

İmzalar, kişiliklerin de simgesidir; insanların karakterlerine ayna tutar. İmzada isim, kişinin kendi özel boyutunu, soyadı da sosyal tarafını gösterir. Bir kişi, ismini tam yazmıyorsa özel kimliğini gizlemek istiyor demektir. Soyadını okunur biçimde yazmıyorsa da o yanını açığa vurmak istemediğini ortaya koyar; ya da sosyal tarafı yoktur.

Çiller’in istikrarlı hırsı

İmzanın yukarıya ya da geriye doğru atılması, kişiliğin de yönünü gösterir. Örneğin Tansu Çiller’in imzası büyük bir yükselme hırsını ve bu hırsındaki istikrarı gösterir. İmzaların altının ya da üstünün çizilmesinin de değişik anlamları vardır. İmzanın altının çizilmesi iddialı ama düzeyi sınırlı bir kişilik işaretidir. Ancak kimilerinin yaptığı gibi imzanın altının da üstünün de çizilmesi, kişinin kendini dar kalıplara sokmak istediğini ele verir. İmzanın belirli bir yaştan sonra değiştirilmesi de kişilikteki farklılaşmayı ele verir. Örneğin evlenmeden önce süslü imza atan bir kadının imzası evlendikten sonra giderek küçük harflerle atılan bir imzaya dönüşüyorsa, bu, kadının baskı altında kaldığını gösterir.

Psikologlar, kişileri imzalarından tanıyabilir. İmzanın tahlil edilebilmesi için kişiye düz beyaz bir kağıt verilir. Kağıt önce dörde bölünür. Üst bölümü manevi alemi, alt bölümü da maddi alemi simgeler. Kağıdın uzunlamasına ikiye bölünmesinde de sağ tarafta kalan kısım ileriye, solda kalan kısım da geriye dönük kişilikleri gösterir. İmzanın nereye atıldığına bakılarak, kişilik değerlendirmesi yapılır.

Bilmeyen mühür kullansın

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Muşta da Türkiye’de imza atılmasının bilinmediği görüşünde. ‘‘İmza atmayı bilmiyoruz sadece karalamakla yetiniyoruz” diyen Prof. Dr. Muşta, kişinin ruh halini yansıtan imzayı, iki kişinin aynı şekilde atmasının doğal bir durum olmadığını vurguluyor. Muşta, Türkiye’deki imza sorununu şöyle değerlendiriyor:

‘‘Çok basit imza atmamız nedeniyle, kolay taklit ediliyor. Bundan dolayı ülkemizde imza taklidi çok fazla. Bir yerde atılan imzanın bir başka yerde atılan imzayla aynı olmaması ise birçok sorumluluğu beraberinde getiriyor. Belli işaretler kullanılarak atılan imzalar, en azından kişinin soyadı okunacak şekilde olmalı. Okullarda imza atma eğitimi verildiği taktirde, imza atmayı öğrenebiliriz. Kimliklerde imza bulunması da bazı suistimallerin önlenmesi bakımından önem taşımaktadır. Herkes imza konusunda uzman olamaz.

Basit şekilde, sadece karalamaktan ibaret olan imzaların taklidi çok kolay yapılmaktadır. Bu konuda yetersiz olanların, mühür üzerine imza atmaları veya parmak mühürü kullanmaları daha gerçekçi olur.”

Muşta, imza kampanyalarını da eleştiriyor. İmza kampanyalarına katılım alışkanlığı bulunmamasından yakınıyor: ‘‘Çeşitli kuruluşlar tarafından zaman zaman başlatılan imza kampanyaları esas fonksiyonunu yitirdi. İmza kampanyaları, sosyal ve siyasal olayları basite indirgemektedirler. Esas tepkiyi gizleyerek kişiyi (evet) veya (hayır) ikilemine sokmaktadırlar. Bu nedenle imza kampanyaları için demokratik terbiye şart.”

Aşağıda online olarak oluşturulmuş imza örneklerini inceleyebilirsiniz. Sizde online olarak örnek imzalar oluşturmak için linke tıklayabilirsiniz.

imza-ornekleri

 

imza-ornekleri2

58 YORUMLAR

 1. reyhan kılıç aydoğdu için imza örneği yapabilirmisiniz bir ay içinde nikahım var teşekkürler

 2. İsim ve soyismime göre imza konusunda nasıl yardımcı olabilirsiniz.
  Yardımcı. Olursanız çok sevinirim.

 3. Lütfen İpek Yazıcı için örnek imza yapar mısınızz?? Yaparsanız çok sevinirim. Ne yapsam düzgün bişey çıkmıyoo :)

 4. ismime uygun güzel bir imza bulamadım devlet memuruyum günde defalarca imza atmam gerekyor yardımdımcı olursanız sevinirim .iyi günler

 5. Mustafa GÖKÇAY için imza örnekleri yapabilirmisiniz. ?
  Şimdiden teşekkür ederim;
  Kolay gelsin.

BİR CEVAP BIRAK