Ana sayfa Genel İş Hayatınd Etkinin Halleri

İş Hayatınd Etkinin Halleri

173
0
PAYLAŞ

İş hayatımızda en büyük psikolojik etkenlerden birisi de normal yaşamda da bizi yalnız bırakmayan etkidir.Etki iş hayatında öncelikle iş görüşmelerinde başlar.Bir iş görüşmesi ya da iş nedeniyle herhangi bir iş buluşmasında karşılaşılabilecek insanlarda bu önemli etken, aktif rol oynamaktadır.

Fiziksel görüntü dışında, konuşma aşamasında da iletişim becerileri ve görüşülen kişi ya da kişilerin beden dilini nasıl kullandığı dikkat çekmektedir.İlerleyen zaman doğrultusunda karşıdakine bırakılan etki başlanacak olan ya da devam eden iş ve iş görüşmelerinin nasıl devam edeceğini belirlemektedir.İş hayatında insaları ayırt edebilmenin kolay yolu olan şey yine etkidir.İnsanların geçmişteki davranışlarına göre de onları ayırarak bizde bıraktıkları etki sonucu hayatımıza yön veririz.Etkiyi birkaç başlıkta altında da toplayabiliriz.Şimdi bu başlıkları kısa kısa inceleyelim…

Öncelikle yaşama bilgi, beceri ve tecrübeleri doğrultusunda zirvede olanlar görüntü ve duruşlarıyla da diğerlerine göre bir öncelik taşırlar.

Uzmanlar ise bilgileri ve becerilerini belirli seviyede olan tecrübeleri ile farklı bir etkileyicilik kapsamına girmektedir.

Ustalar ise uzmanlara göre tecrübesi daha öncelikli olan etkileyici rolüne girmektedirler.Profesyoneller ise konulara her açıdan bir standart koyabilen etkileyici tiplerdir.

Bunlar dışında da düşme potasında olanlar ve etkisi ile gözden düşen insanların oluşturduğu gruplar da bulunmaktadır.Korunan insanlar uygulamalarda yetersiz kaldıkları halde deneyim ve görüntüleri ile gözden düşmeyen fakat düşmeye yakın olan gruba dahil olmaktadırlar.Düşme potasında olanlar ise tüm açılardan  iyi birer rol oluşturamadıkları için kurban olmaya yakın ama gereksiz konuşmaları devam ettiklerinde kurbanlara girebilecek grupta yer almaktadırlar.

Son olarak da gözümüzde hiçbir niteliği olmayan  insanların oluşturduğu kurban olanlar kategorisi yer almaktadır. Bu etki kategorilendirmelerinde her şey iş hayatında sizin yaptıklarınıza ve görünümlerinize bağlı olarak değişmektedir.İş hayatına başladıktan sonra her şey sizin yaptıklarınızla, sizin elinizdedir…

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here