Ana sayfa Genel Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

120
0
PAYLAŞ

Kredi Notu

Kredi Notu, Merkez Bankası’nın verileri dahilinde sizin; kredi almanıza ve ne kadar kredi alabileceğinize; onay verip vermemeyi sağlayan not türüdür. Veriler, pek çok durumda değişiklik gösterebildiği gibi, negatif ve pozitif yönde kredi notunuzu arttırabilir; düşürebilir. Bugün, sizlerle soru cevap şeklinde kredi notu meselesini ayrıntılı bir biçimde tartışabilmeyi umuyoruz.

Kredi Alabilmek için Kredi Notunun Kaç Olması Gerekir?

Çok sık sorulan sorulardan biri olan, kredi notunun kaç olması gerektiği sorusu; aslında, bankalara göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Pek çok banka masrafları ve faiz oranlarından kazandığı için, bunun akabinde bir hesaplama yapmayı tercih eder. Genel olarak bizlere bildirilen durum; kredi notunun 700 ile 1500 arasında olduğu vakit; riskli grupta bulunduğunuz yönündedir. Bu rakamlar aralığında kredi notuna sahipseniz, kredi çekmeniz epey zor demektir. Ancak, zamanında fatura ödemeleri, kullanmadığınız hesapları kapatma, faturaları bankanız aracılığı ile ödeme ve hatta otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda; kredi notunuzu epey yükseltmeniz mümkündür. Kredi notu 1700 ve yukarısı olan her birey, bankalardan kredisini çekebilmektedir. Elbette, bu notun daha yüksek değerlere çıkması, daha iyi teklifte, daha yüksek krediler anlamına gelir.

Bu sebeple, olabildiğince kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunu öğrenmenin pek çok yolu mevcut. İnternet siteleri üzerinden, kredi notları kolayca öğrenilebiliyor. Ancak bu internet sitelerinin güvenilir ve tescilli olmasına dikkat edin. Sonuçta, bireysel her türlü bilgiyi vereceğiniz bir web sitesi olacağı için, yetkili belgeye sahip bir kuruluşun internet sitesi olması önerilir. Dolayısı ile, her siteden kredi notu sorgulatmayın; yalnızca alanında yetkin sitelerden bu işlemi gerçekleştirin.

Kredi Notu Ne Kadar Zamanda Yükselir?

Kredi notunuz, yukarıdaki birkaç öneriyi uygulamanız halinde aylık periyotlarda yükselmeye uğrayacak ve zamanla sabit bir düzeyde devam edecektir. Bu notu sabit tutmak ise, en zor olan işlemlerden biridir. Kredi notu kriterlerini düzgün bir şekilde yürütmeli, yönergelere uymalı ve kredi notunuzu düşürecek herhangi bir işlem gerçekleştirmemelisiniz. Örneğin, ödemelerinizi geciktirmemek yahut birkaç faturanızı daha otomatik ödeme talimatı ile bankanıza devretmek; bunlardan biri olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here