Limited şirket nasıl kurulur? Gerekli evraklar ve masafları nelerdir?

Limited şirket nasıl kurulur? Gerekli evraklar ve masafları nelerdir?

1671
21
PAYLAŞ

Aşağıdaki bilgiler Yeni TKK ‘na göre hazırlanmıştır. Aşağıdaki işlemler tek ortaklı açılacak limited şirketler içinde aynıdır.

Öncelikle Şahıs firması ile Limited şirket arasındaki farkı belirtelim, şahıs firması kurmanın maliyeti ortalama 400 lira iken (muhasebe ücreti hariç. Muhasebecinize açılış için ödeyeceğiniz ücret 50 de olabilir 150 de olabilir ama açılış için ana kalem malliyetleri 400 TL civarındadır) Limited şirket kurmak için ise en az 2000 – 2500 TL arası bir rakam gerekir.

Şahıs firmaları ufak ölçekli işletmeler için daha makul bir seçenek çünkü açılışda kapanışda kolaydır. Tek kişi tarafından kurulur ve 1 gün içinde firmayı kapatabilirsiniz. Limited şirket yeni TTK’na göre 1 kişi olarak da kurulabilir,  şirket içi her değişiklikte (ortak, sermaye, adres vb.) noter ve ticaret odası masrafları çıkmaktadır. Ayrıca kapanış esnasında tasfiye süreci vardır ki tasfiyeye girmek için ticaret odasına tekrar 500 lira civarında bir ödeme yapmanız gerekir ve 3 ilandan sonra 1 yıl daha (tasfiye sona erene kadar) damga vergilerini ödemeye devam edersiniz.

Peki bir Limited Şirketini nasıl kurulur.?

1- Ana Sözleşme Hazırlanır

2- Sözleşmeler noterde 4 suret olarak onaylatılır.

3- Noterde 2 Adet nüfus cüzdan sureti, 2 adet tescil talepnamesi ve muhasebeci için açılış işlemlerinizi yapmak üzere vekalet verilir. (Ek olarak 2 adet ikametgah belgesi temin edilir.)

4- Mevcut sermayenizin 1/4’ü bankaya şirket adına açılan bir hesapta bloke edilir. Ve bloke karşılığında dekont alınır.

5- İto Kayıt Dilekçesi doldurulur.

6- 3 sayfadan oluşan Kuruluş bildirim formu doldurulur. (3 nüsha)

7- Kurucular tarafından imzalanmış kurucular beyanı doldurulur

8- Oda Kayıt Beyannamesi doldurulur. Ortakların resmi yapıştırılır.

Ticaret Odası Tescil İşlemleri

Yukarıdaki evrakları hazırladıktan sonra İto Kayıt dilekçesi, 4 adet ana sözleşme, 1 adet noter onaylı ortakların nüfus cüzdan suretleri, 2 adet tescil talepnamesi, ortakalrın ikametgahları, Sermaye blokesine ilişkin banka evrakları, Kuruluş Bildirim formu, kurucular beyanı ve oda kayıt beyannamesi Ticaret odasına teslim edilir.

Tescil işlemi onaylanır onaylanmaz aynı gün Ticaret odasından temin edeceğiniz Tescil Talepnamesi ile noterden aşağıdaki defterler onaylatılır. (Tescil Talepnamesi nin aslını yanınızda götürün ancak notere aslını bırakmayın vergi dairesine teslim edilecek.)

-Yevmiye Defteri

-Defter-i Kebir

-Envanter Defteri

-Ortaklar Pay Defteri

-Karar Defteri

-Genel Kurul Toplantı ve Müzakere defteri (yeni yasa ile birlikte gereken bir defter kırtasiyelerde bulamazsanız karar defterinin üzerine Genel Kurul Toplantı ve Müzakere defteri yazarak onaylatabilirsiniz.)

Vergi Dairesi İşlemleri

1- İşe Başlama Formu indirmek için tıklayın

2- Tescil Talepnamesi

3- Müdürün İmza Sirküleri (Aslı)

4- Ticaret Sicili Tasdiknamesi (Aslı)

5- Nüfus cüzdan suretleri (2 adet çıkarmıştınız 1’i ticaret odasına diğeri vergi dairesine verilecek)

6- Ortak (ların) İkametgah İlmühaberleri

7- Kira Kontratı Fotokopisi (damga vergisi vergi dairesinde ödenerek ödeme makbuzu da dilekçe ekine eklenir)

İlk yapılacak iş şirket için ana sözleşmenin hazırlanmasıdır.

A- ANA SÖZLEŞME:

Ana Sözleşme Hazırlanırken:

1- Şirket ünvanına karar verilir. Şirket sözleşmesi notere tastik ettirilmeden önce Ticaret Sicili Memurluğundan araştırılır. Çünkü aynı ünvanlı başka şirketler bulunabilir. Sorgulamayı ( http://www.ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/detay/?page=fb/sk/btug&prmPageId=BM1.1.4&initView=true adresinden yapabilirsiniz.) Ünvanda Cumhuriyet, Milli, Türkiye gibi ibarelerin yer alması için Bakanlar Kurulu kararı gerekmektedir.

2- Sermayeniz En az 5.000-Tl (beş bin) (19/01/2002 BKK_2001/3500) ve her bir pay 25. -Tl. ve katları olmak zorundadır.

3- Ortakların Adı, soyadı, uyrukları ve ikametgah adreslerini bilmelisiniz.

4- Müdürün kim olacağını ve kaç yıllığına müdür seçileceğini tespit edilir.

Eğer müdür ortaklar dışından atanacaksa, Ana Sözleşmenin “ŞİRKETİN İDARESİ” madde 8’e müdürün ikametgah adresini yazınız.

5- Ortakların Hisse oranlarını ve sermaye paylarını tespit ediniz.

6- Ortakların ikametgah senetleri ve nüfus cüzdanı suretleri ile nüfus kağıtlarının arkalı önlü fotokopilerini hazırlayınız.

7- Şirket merkezinin adresini tespit ediniz.

8- Kira kontratı hazırlayınız.

 

21 YORUMLAR

  1. ÖRNEK HAYVANCILIK ÜZERİNE KURACAĞİM ŞİRKET LİMİTET Mİ YOK SA ŞAHISMI . OLURSA İYİ OLUR BU KONUDA AYDIN LATIRSANIZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER.

  2. Çok iyi bilgi , yönlendirici kendi şirketini kura bilecek şekilde hazırlanmış,memnun oldum. Ticaret eğitimliyim Hollanda da okudum 2 yıl oldu Türkiyeye kesin dönüş yaptım, şimdi kendi şirketimi kurmak istiyorum, buradan çok faydalndım emeğinize sağlık teşekkür ederim.

  3. benm 2 iş fikrim var biri engelliler için anaokulu diğeri mobilya üretim fabrikası bunlar sahıs mı limitede mi girior açıklık getirirseniz sevinirim

BİR CEVAP BIRAK