Ana sayfa Genel Hemşirelik Nedir ve Nasıl Hemşire Olunur

Hemşirelik Nedir ve Nasıl Hemşire Olunur

148
0
PAYLAŞ

 

Tamam size buradan hemşirelik nedir diye bir tanım yapmayacağım. Hepimiz hemşirelik mesleğinin ne olduğunu biliyoruz.

Ancak sizlere kısa kısa bilmediğimiz noktalardan bahsederek nasıl hemşire olunabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle birçok kişide olan bir önyargıyı silelim. Hemşirelik sadece bayanlara özgü bir meslek değildir ve son dönemlerde görebildiğiniz üzere erkek hemşirelerde olabilmektedir.

Ülkemizde hemşire olabilmek için lisans seviyesinde eğitim veren hemşirelik fakültelerinden, bu bölüme denklik verilen yüksek okul bölümlerinden veya başka eğitim kurumlarından mezun olmak şartı aranmaktadır.

Hemşire olabilmek için bölümünüze Sağlık Bakanlığı tarafından bu bölümden mezun olanlar hemşire olarak görev yapabilir şeklinde bir onay verilmiş olması gerekmektedir.

Son dönemlerde mecliste yapılan çeşitli çalışmalar sonunda hemşirelik mesleği de bazı değişimlere uğrayacaktır. Bu değişimlerden sonra büyük ihtimalle hemşirelik mesleğine giriş konusunda yeni kriterler belirlenecek ve bu kriterler doğrultusunda alımlar yapılmaya başlanacaktır.

Bazı bölgelerde özellikle personel sıkıntısının yaşanması aslında bu mesleğe pek fazla rağbet olmamasından kaynaklanmaktadır. Çünkü oldukça zor ve her bünyenin kaldıramayacağı bir meslek dalıdır.

Kısa sürelerle bile gittiğimizde ruhumuza daralma gelen hastanelerde bir meslek icra etmek ve buralarda tüm gün bulunmak gerçekten de oldukça zor bir durum. Bu sebeple pek fazla insanlar tarafından rağbet edilen bir meslek değil. Hani çok kötülemiş olmayalım ama belirli noktalarda sıkıntının yaşandığı da aşikar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here