Muhabbet kuşu nasıl eğitilir?

Muhabbet kuşu nasıl eğitilir?

313
0
PAYLAŞ

Muhabbet kuşu sağlık açısından evde beslenmesi en kolay hayvanlardandır. Ortalama ömürleri  6 – 8 yıldır.

Muhabbet kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız kadınlar çok konuşur mantığıyla hareket edip dişi kuş alırsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bu ırkın konuşkan olanı erkekler :) Dişi muhabbet kuşları erkeklere göre daha az kelimeyi hafızalarında tutabilir ve daha geç konuşurlar.

Kuşunuzla ne kadar ilgilenir ve konuşursanız size alışması ve konuşmaya başlaması o kadar erken ve kolay olacaktır. Muhabbet kuşunuzun size alışması verilecek eğitimden ziyade beraber geçireceğiniz süreyle alakalıdır. Kafesin karşısına geçerek yumuşak sesinizle basit sözleri söyleyerek ve göz teması kurarak muhabbet kuşunuzu kendinize ve ortama alıştırmaya başlayabilirsiniz. Muhabbet kuşunun insana alışması ve güven duyması açısından bunlar son derece önemlidir.

Kuşunuzu ilk bir kaç hafta kafesinde tutup daha sonra yavaş yavaş kafesinden çıkarmaya başlayabilirsiniz. Kuşunuzun kafesinden çıktığı zaman perde gibi yüksek yerlere konduğunda onu elinize alarak değil de el çırpma gibi yöntemlerle oralarda uzun süre kalmasını engelleyin ki sizden uzak yerlerde durmaya alışmasın. Aksi takdirde kuşunuz sizin başınız ve omzunuza konma alışkanlığı kazanamaz.

Belli bir süre geçtikten sonra kuşunuz kafesindeyken ara ara kafese eliniz sokup kuşunuzun göğsünü hafifçe işaret parmağınızla okşayın. Kuşunuz ürktüğü anlarda parmağınızı çekin. Bu işlemi belli bir müddet yaptıktan sonra muhabbet kuşunuz git gide size alışacak ve zamanla parmağıza kendiliğinden geldiğini göreceksiniz.

Muhammet Kuşu hakkında Bilinmesi gerekenler

Muhabbet kuşları hava akımlarına aşırı duyarlıdırlar. ceryanda ya da klimanın önünde bırakıldığında bu onlar için ölümcül olabilir.

Tatlı yiyeceklerden hoşlanırlar. (fazla verilmesi zararlı olabilir)

Geniş hareket alanı, gagalayabileceği bir ağaç dalı, mısır taneleri, onunla alçak sesle konuşmanız, kendi cinsinden bir kuş onları mutlu eder.

Çevresindeki değişikliklerden, ilgisizlikten, elle tutulmaktan, sallanan bir kafesten hoşlanmazlar.

Muhabbet kuşlarının temel yetenekleri nelerdir?

Muhabbet kuşları, objeleri, tıpkı insanlar gibi renkli algılarlar. Kafalarının her iki yanındaki gözleri sayesinde çok geniş bir alanı görebilirler. Gözleri birbirinden bağımsız hareket edebilir ve arkalarını yukarda olup bitenleri görebilir. Saniyede 150 resmi algılar. Buna karşılık insanların 16 resmi algılayabildiklerine dikkat çekmek isteriz. Bu kuşların hızlı uçması nedeniyle görmeleri hayati önem taşır.

İyi duymak kuşlar için hayati öneme haizdir. Çağırma ve ötüş kuşların iletişim kurmada en önemli aracıdır. Örneğin 400-20000 arasındaki ses frekansını algılayabilirler. Tıpkı teyp gibi, belirli sesleri hafızaya alırlar. Onları tekrar kullanabilirler. Bizim dilimizdeki kelimeleri kullanabildikleri gibi doğadaki kendi aralarındaki iletişimde de bu duyu özellikleri önem taşır.

Kuşların tat alma duyusu insanlarınkine eşdeğer değildir. Yine de farklı tat alma duyusuna sahiptirler. Bazıları tatlı algılarlar ve her şeyi tuzlu severler. Hatta tuz tanelerini gagalarlar. Bazı muhabbet kuşları tatlı yiyeceklere saldırırlar. Ancak muhabbet kuşları tatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Fakat yine de bazı tatlı yiyecekler mesela bir kek parçacığı tabaktan dökülen tuz tanelerinin birazının yenilmesine izin verilebilir.

Muhabbet Kuşlarının cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Muhabbet kuşlarının erkek yada dişi olduğunu anlayabilmek için kullanılan en basit yöntem şudur: Muhabbet kuşunun gagasının üzerindeki etli kısım koyu renkli (mavi ya da benzeri renkli) ise erkek, renk yok ise dişidir diyebiliriz. Video ile daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK