Ana sayfa Giyim Bayilikleri Nasıl Gazete Muhabiri Olunur

Nasıl Gazete Muhabiri Olunur

167
0
PAYLAŞ

Gündelik olarak hayatımızın birçok noktasına ulaşan gazetelerinde bir haber departmanları, bir magazin departmanları, bir spor departmanları, bir ekonomi departmanları elbette ki vardır.

Yukarıda sadece birkaç ana bölümü saydım. Ancak ulusal manada yayın yapan bir gazete için daha fazla bölüm ve bu bölümlerde görev yapacak personel ihtiyacı vardır.

Ülkemizde Gazetecilik, Radyo Televizyon gibi bu sektörde eğitim veren lisans veya yüksekokullardan mezun olarak bu sektörde kendinize yer bulabileceğiniz gibi, tamamen farklı bir eğitimden sonra kendinizi bu mesleğe kabul de ettirebilirsiniz.

Aslında çoğunlukla teknik anlamda diplomalı eleman alımı yapılmasına rağmen sektör içinde birçok noktaya diploma şartı aranmadan eleman alımı da yapılmaktadır.

Özellikle muhabirlik kısmı bana göre teknik bilgiden çok hayat bilgisine dayalı bir noktadır. Siz teknik bilgilerle havanın o gün kötü olacağını belki anlayabilirsiniz ama hayatı ve doğayı iyi okuyorsanız çok daha rahat bir şekilde havanın kötü olacağını anlayabilir ve muhtemel bir kaza veya sorun yaşanacak noktada haberini bekleyebilirsiniz.

Dediğim gibi arka planda teknik anlamda çalışma yapılan noktalarda her ne kadar teorik bilgiye ihtiyaç duyulsa da sahada durumlar değişmektedir.

Bu sebeple ben o bölümleri okumadım, benim lisem şuydu, ben üniversiteyi terk ettim gibi durumlar nedeniyle ben bu meslekte tutunamam diye düşünmeyin.

Özellikle basılı yayında muhabirlik yapmak için kendinizi kanıtlamanız daha kolaydır. Sonuçta yaşanan olaylar okuyucu için görsel değildir ve sadece sizin kalem gücünüzle orantılıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here