Ana sayfa Eğitim Bayilikleri Yönetici Sekreteri Nasıl Olunur

Yönetici Sekreteri Nasıl Olunur

170
0
PAYLAŞ

Sekreter kavramı ülkemizde çok fazla deforme olmuş ve çok fazla yanlış tanımlanan bir meslektir. Birçok işyerinde sekreterlik bir bayan işi olarak görülür ve bu çok fazla istismar edilir.

Ancak sekreterlik diğer meslek dalları kadar önemlidir. Bu kapsamda sizlere Yönetici Sekreterliği konusunda bilgi vermek istiyorum.

Yönetici sekreteri olabilmek için iş alanının içerisinde bilgi veya eğitim sahibi olmanız gerekmektedir. Sağlık sektörü üzerine bir firma içerisinde çalışırken sosyoloji mezunu bir yönetici sekreteri pek verimli olamayacak yada çok fazla sorun yaşayacaktır.

Sekreterler özellikle patronlarının sağ kollarıdır. Birçok sekreter şirket içinde belki de en üst düzeydeki görevlilerin bile bilmediği bilgileri bilebilir, aile sırlarına sahip olabilirler. Bu sebeple ne olursa olsun sekreterlerin ağzı sıkı olmalıdır. Sır saklamayı bilmelidirler.

Bu meslekte pek fazla ilerleme şansınız olmayabilir. Sonuçta ileride başka bir üst kademe görünmüyor. Ancak şirket içindeki çalışmalar sonrasında daha uygun veya verimli olabileceğiniz bir kısma kaydırılmanızda mümkün olabilir. Veya işiniz değişmeden daha fazla kazanmaya da başlayabilirsiniz.

Bu sizin çalışma azminize ve sekreterliğini yaptığınız yöneticinin size duyduğu ihtiyaca bağlı olarak değişecektir. Sevmediğiniz bir sektörde yada sevmediğiniz bir yöneticinin yanında sekreter olarak çalışmak ise bir zulüm olarak gelebilir size.

Sekreter olmak için liselerin Yönetim ve ticaret sekreterliği bölümünden mezun olabileceğiniz gibi üniversitelerin Büro yönetimi ve sekreterlik ile orta kademe yöneticilik bölümlerinden mezun olabileceğiniz gibi sadece sektörde daha önce çalışmış olmak yada firma içinde birisinin yakını olmakta yeterli bir sebep olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here