Turist Rehberi Nedir ve Nasıl Turist Rehberi Olunur

155
0
PAYLAŞ

İşte eğitimle tarihin bir noktada birleştiği yer. Bir yanda yabancı dil bilgisi diğer yanda tarih bilgisi. Gerçekten bir araya gelince iyi bir ikili oluyorlar.

Turist rehberi adından da rahatça anlaşıldığı üzere, bir başka ülkeden ya da başka bir şehirden bulunduğumuz şehre gelen yerli veya yabancı turistler için bölgeyi anlatarak gezdiren kişidir.

Bu meslek için pek fazla bir eğitim kurumu bulamayabilirsiniz. Ancak üniversitelerin turizm ve otelcilik bölümlerinden mezun olanların daha hızlı adapte olabilecekleri bir meslek dalıdır.

Temel manada iyi bir ana dil yanında İngilizce açısından üst düzeyde olmanız ve kendinizi rahatça ifade edebilmeniz gerekecektir.

Bunun yanında Almanca, Rusça, Fransızca gibi fazladan bilinen dillerde elbette ki bu meslekte iş bulma yönünden çok daha etkili olacaktır.

Şimdi dil bilgisini aşarak bir dil bir insan iki dil iki insan kavramından sıyrılıyoruz. Ve ikinci konuya geliyoruz.

Turist rehberliği yapacak kişi bulunduğu ilin ve hatta ülkenin tarihini iyi bilmelidir. Bir müzede gezerken gelebilecek sorulara hazır olmalı ve doğru olarak cevaplayabilmelidir.

Yukarıda saydığım gibi bu meslek okulda öğrenilen bir meslekten çok bilgi ve birikimler neticesinde öğrenilebilen bir meslektir. Tabi ki eğitimde her zaman üstüne bir şeyler katacaktır.

Turist rehberi olarak iş bulmak için üstteki iki kriteri sağlıyorsanız piyasada görev yapan tur firmaları ile irtibata geçebilir ve kaliteniz ile işi kapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here