Türkiye Karabuğday’la Tanışıyor..

Türkiye Karabuğday’la Tanışıyor..

317
1
PAYLAŞ

Önde gelen birçok ülke karabuğdayın bütün faydalarından yararlanılıyor, ülkemiz ise bu şansı yeni yakalayacak. Adındaki ‘buğday’a aldanmamak lazım, aslında dünyada birçok araştırmaya malzeme olmuş bir bitki tohumu; Ege Üniversitesi’nin analiz sonuçlarında bu araştırmaları bulma imkânı var.

Diyabet; Karabuğday diyabet hastalarının ihtiyaç duyduğu diyet lifini yüksek oranda bulundurmaktadır. İçeriğinde bulunan Fagoprital karbonhidratının bileşiğinde bol miktarda bulunan d-chiro-inositol, serum glukoz konsantrasyonu düşürücü etkisi bulunmakta.

Buğday unu yerine düşük indeksli karabuğday unu insülin ihtiyacını geciktirerek, kan glukoz seviyesini dengeler. İçeriğindeki mineral, vitamin ve flavonoid diyabet gibi kronik rahatsızlıklar üzerinde olumlu etki bırakır.

Kolesterol; Karabuğdaydaki yağ ve bitki sterolleri vücuda genel sağlık kazandırmakla birlikte kandaki toplam kolesterol ve LDL kolesterol düşürmesine ve dengelenmesine yardımcı olur. Tanesinde %70 varan nişasta içeriği ile sadece kolesterol değil trigliserit düzeyini de düşürücü etkisi vardır. Ayrıca dirençli nişasta kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir. Diyet lifi, mineral, vitamin ve flavonoid içeriği kolesterol üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Tansiyon, kalp-damar, ödem; İçeriğindeki diyet lifi, vitamin, mineral ve flavonoid kolesterol ve diyabette olduğu gibi yüksek tansiyon ve kalp-damar rahatsızlığı olanlar için de ideal, inshibitörü enzimi kan basıncını düzenler. Karabuğdayda bulunan rutin, damar sertliği riskini azaltıcı ve yüksek tansiyon düşürücü etkiye sahip, özellikle rutinin antioksidan etkisi ödem oluşumunu engelleyicidir.
Kansızlık, vitamin eksikliği; Vücut tarafından protein sentezinde kullanılma oranı yüksek, kaliteli protein sayesinde hem protein ihtiyacına takviyede bulunur hem de fazla alımını önlemek isteyenler için dengeleyici bileşenlere sahiptir.

Karabuğdayda da bulunan demir minerali, özellikle kansızlık gibi rahatsızlığı olanlar için önemli bir takviyedir.
Düzenli beslenemeyen kişilerdeki niasin( B3 ), riboflavin ( B2 ), tiamin ( B1 ), folat gibi vitaminlerin eksikliği sık görülmektedir. Karabuğday tüm bu vitaminleri içeriğinde bulundurmakta ve kalsiyum ihtiyacı takviyesine yardımcı olmaktadır

Ve kilo problemi olanlar için tüketimi öneriliyor. Karabuğdayda bulunan HDN, kan basıncını düzenlemeye yardım ettiği için diyet yapanlara önerilir. Ekmek üretiminde yağ kullanılmaz. Karabuğdayın kendi yapısındaki düşük yağ oranı vücudun genel sağlığı için gerekli kadarıdır ve kolay çözünür. Karabuğday Ekmeği vücuda kazanımları ve yapısı itibariyle tam tokluk hissi veriyor. Yeterli besin değerleri alınmasını sağladığı gibi düzenleyici etkisi, kilo dengesini oluşturmakta önemli rol oynar. Diyetisyenlerinin fazla kilolu hatta obezite hastalığı olanlara, normal kilo düzeyinin altında kalan kişilere de dengeleyici yapısı göz önünde bulundurularak tavsiye ediliyor.

Bu bilgiler ışığında Çölyaklılar için Glutensiz Ekmek üreten İzmirli firma Fitmek, Karabuğday Ekmeği’ni de üretti ve dünyada ilk kez piyasaya sunmayı başardı.

Ne yiyorsun?

Sloganıyla yediğiniz ekmeğin içeriğine dikkat çekmeyi amaçlamışlar. Karabuğdayın içeriğindeki diyet lifi oranı; vitamin, protein, mineral düzeyi; HDN, rutin
d-chiroinositol, flavonoid gibi bileşenler sayılan rahatsızlıkların yanı sıra rahatsızlığı bulunmayan sağlıklı yaşamak isteyen herkese de öneriliyor; çünkü metabolizmanın ihtiyacı olan eksikliği tamamlıyor ve dengeleyici özelliği sayesinde metabolizmaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Konya’da Karabuğday ekimi için çalışmalar devam ederken, firma bu çalışmalar sonuçlanıncaya kadar, diğer ülkelerde buckwheat, gereçka gibi isimler verilen Karabuğday’ı ithal etmeğe devam edecek.

Ayrıca Glutensiz Ekmek üreten firma, ithal edilen Glutensiz Ekmeklerin yüksek fiyatlarının aksine tüm sağlık ekmeklerinin maliyetini uygun ölçüde tutarak, seçkin marketlerde ve www.fitmek.com.tr adresinde satışa sunmakta. Entegre edilmiş tesislerde el değmeden üretilmesinin yanı sıra vakum ambalajı sayesinde uzun raf ömrüne de sahip. Hızla tüketimi yayılan bu ürüne bir göz atmanızda fayda var. Ürün bayiliği ve distribütörlüğü dağıtım çalışmaları devam ediyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK