Ana sayfa Genel Utangaçlığı Yenmenin Yolları

Utangaçlığı Yenmenin Yolları

146
0
PAYLAŞ

Utangaçlık genetik olarak gelebildiği gibi yetişme tarzı, zaman içerisinde insanın yaşadıkları ve yeterince sosyal olmaması gibi nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Kimi kişiler konuşkan, atılgan ve cesur kişiler olabilirken, kimi kişiler utangaç, içine kapanık ve çok fazla konuşmayı sevmeyen bir yapıya sahip olabiliyor. İşte tüm bunları belirleyen ve geçmişten bugüne kadar gelen utangaçlığınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Utangaçlığı yenmenin yolları adlı makalemizde bu sorunu aşmanız için elimizden geldiğince yararlı bilgileri bir araya getirdik.

Utangaçlığınızın Düzeyini Belirleyin

Öncelikle ne kadar utangaç olduğunuzu belirlemelisiniz. Hiçbir ortamda bulunmak istemeyen, asosyal yapıya sahip biri kadar mı utangaçsınız? Yoksa sadece belli konularda utangaçlık mı yaşıyorsunuz? Bu soruları kendinize sorarak utangaçlığınızın boyutunu belirleyerek utangaçlığı yenmek üzere işe koyulalım.

Utangaçlık size kendinizi kötü hissettirecek kadar önemli bir aşamaya ulaşmışsa, kendinizi gergin ve zaman zaman işe yaramaz, beceriksiz hissediyorsanız utangaçlığı yenmek üzere çalışmalara başlamanız gerektiğini söylemek mümkün. Herhangi bir topluluk karşısında konuşurken ya da parti gibi topluluk içeren bir ortamda ufak tefek utangaçlık ve heyecanlar elbette normaldir. Eğer bu boyutlardan daha fazlasını yaşıyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Utangaçlığın Sebebini Bulmalısınız

Utangaçlık genetik sebeplerden olabilir. Anne ve babasının aktif bir yaşantısı olmayan kişilerde utangaçlık daha fazla görülmektedir. Bunun yanı sıra yetiştirilme tarzınız ve kişiliğiniz utangaç bir yapıya sahip olmanıza neden olmuş olabilir. Arkadaş çevrenize göre daha başarısız olduğunuzu düşünmeniz onların karşısında utanmanıza neden oluyor olabilir. Kusurlu gördüğünüz herhangi bir yanınızda utangaç olmanıza neden olabilir. Dışa dönük bir kişiliğiniz yoksa ve çoğu olayı kendi içinizde yaşıyorsa bu sağlığınız açısından da olumsuz etki edebilir. Sonuç olarak utangaçlığa neden olan konuyu bulmalı ve bu konunun üzerine gitmelisiniz. Karşı cinsle iletişim kurarken utanıyorsanız insanlarla daha fazla iç içe olmalı ve daha çok toplulukta bulunmalısınız. Zaman içerisinde utangaçlığınızın azaldığını göreceksiniz.

Eksik Gördüğünüz ve Kendinizi Güvensiz Hissettiren Konularda Kendinizi Geliştirin

Eğer eksikleriniz, kendinize güvenmediğiniz konular bulunuyorsa kendinizi o konularda geliştirmeniz kendinize güvenmenizi sağlayacak ve utangaçlığınızı bastıracaktır. Örneğin; dans etmekten utanmanız bu konuda başarılı olamayacağınız korkusundan kaynaklanıyor olabilir. Dans eğitim almanız, samimi arkadaşlarınızla ev ortamında bile dans etmeniz bu konuda kendinizi geliştirmeniz durumunda dans etmekten utanmayacaksınız. Herhangi bir yere arkadaşlarınızla yemek yemeye gittiğinizde her şeyi mahvedeceğinizi, arkadaşlarınızın karşısında yemek yerken hata yapacağınızı düşünüyorsanız bu konuda endişe yaşamayacağınız yerlerde yine endişe hissetmeyeceğiniz yakınlarınızla yemek yiyerek çekingenliğinizi atlatabilirsiniz.

Utangaçlık Nasıl Geçer?

Şu ana kadar belirttiğimiz konular ufak tefek konularda yaşanabilecek utangaçlıklar için verilmiş yöntemlerdi. Şimdi sizlere doğuştan gelen utangaçlığı atlatmanız için yöntemler sunacağız. Öncelikle doğuştan gelen utangaçlığın atlatılması için atılgan, her zaman ilk adımı atan, konuşmaktan çekinmeyen biri olmalısınız. Bunun için en ufak detayları bile her ortamda konuşmak üzere kendinizi zorlayın. Sık sık kalabalık ortamlarda bulunun. Büyüklerinizi ziyarete gitmeyi ihmal etmeyin. Herkesin yapmayacağı adrenalin dolu sporları siz yapmaya çalışın. Özgüveninizin artması için size ve herhangi birine yapılan haksızlıklara karşı durun. Tatil günlerinde bile kendinizi eve kapatmayın. Farklı kişilerle iletişim halinde olmaya çalışın. Anlamadığınız, kafanıza yatmayan her konuda soru sormaktan çekinmeyin. Etrafınızdaki insanların sizden farklı olduğunu sanmayın. Onlar nasıl yapıyorsa sizde yapabilirsiniz. Etrafınızdaki kişilerin davranışlarını sezin ve kendinize rol model alın.

Çok atılgan ve konuşkan insanlar bile birkaç ay yalnız yaşadıklarında tekrar hayata adapte olmakta ve insanlarla iletişim kurmakta zorlanabiliyor. Bu durumda kendinizi sosyalleştirmeli ve ev ortamına kapalı kalmamalısınız. Bilgisayardan kurduğunuz iletişimin size neredeyse hiç faydası olmayacaktır. Birebir karşılıklı insanlarla konuşmak, denemek, atılgan olmak üzere hamleler yapmalısınız. Bu durumda zaten zamanla utangaçlığınızı azaltarak bastırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here