Ana sayfa Video Vatman Nedir ve Nasıl Vatman Olunur

Vatman Nedir ve Nasıl Vatman Olunur

182
0
PAYLAŞ

Vatman kelimesini daha önce duymayanlar için hemen açıklamasını yapalım. Şehir içlerinde yolcu taşıma işlemini yapan Tramvay’ları kullanan bir anlamda Tramvay Şoförü olarak ele alınabilecek kişilere vatman adı verilir.

Vatman olabilmek için bir okulu bitirmenize gerek yoktur. Ehliyetiniz de olmayabilir. Okul okumuş, kariyer yapmış veya işsiz olmanızda problem değildir. Vatman olmak için bazı özel durumlar gerekmektedir.

Temel manada ülkemizde kişilerin vatman olabilmesi için içerisinde tramvayla yolcu taşıyan belediyelerin kendi bünyelerinde açtıkları meslek edindirme kurslarına katılmanız ve bu kurslardan başarı ile ayrılmanız gerekmektedir.

Bu kurslar pek sık açılmıyor aslında. Çünkü çok az şehirde tramvay vay ve bir kez giren bir vatman uzunca bir süre bu görevi yerine getiriyor.

Tramvay içerisinde bazen vardiyalı bazen gece veya gündüz şeklinde yapılan çalışmalarda vatmanlar oturarak zaman harcamaktadırlar. Trafiği yüksek seviyede stresli olan şehirlerde bazen çekilmez bir meslek halini alsa da bir taksi ya da dolmuş şoförü olmaktan daha az stres veren bir iş olduğu kesindir.

Seçim dönemlerinde belediyelerde yaşanan değişimler bu alanda da kendisini göstermektedir. Son dönemlerde sık olmasa da yaşanmaya başlanan kazalardan bunun bir neticesidir. Bu sebeple en azından belirli bir dönem eğitime tabi tutulan kişilerin bu mesleğe yönlendirilmesi her açıdan iyi olacaktır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here