Airbnb nedir ? Airbnb nasıl kullanılır?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/fikirav3/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

AirBnb, ev sahiplerinin evinin bir bölümünü veya tamamını kiralamasını sağlayan, ev sahiplerini ve kiracıları bir araya getiren bir platformdur.

AirBnb.com üzerinden hizmet veren sitenin Türkçe dil hizmeti de bulunmaktadır. Eğer evinizin boş bir odasını veya tamamını kiralamak istiyorsanız üyeliğinizi doğrulayarak ilan açabilirsiniz. Veya seyahat ettiğiniz yerde bir yerel gibi yaşamak isteyebilir, bunun için ev kiralamayı tercih edebilirsiniz. Kimi zaman yabancılarla aynı evi paylaşarak bir odada konaklayabileceğiniz gibi kimi zaman da komple ev belirlediğiniz günlerde sizin olabilir. Nasıl kullanıldığıyla ilgili detaylı bilgiyi aşağıda vereceğim. Öncelikle biraz AirBnb’nin nasıl ortaya çıktığına bakalım.

AirBnb, iki Amerikalı gencin maddi durumlarına katkısı olması amacıyla evlerinin bir odasını kiralamak istemeleriyle ortaya çıkmış bir projedir. Bu iki arkadaş evlerinin odasını oluşturdukları web sitesinden kiralar ve bu projeyi büyütür. Şimdi yüzlerce ülkeden binlerce ilan sistemde yer almaktadır. Sitenin ismi de air “bed and breakfast” konseptinden gelir.

AirBnb Nasıl Çalışır?

  • Ev sahibi evinin kiralamak istediği bölümlerinin fotoğraflarını çekerek ilan oluşturur.
  • Kiracı belirlediği tarihlerdeki uygun evleri arar ve tercih ettiği eve rezervasyon isteği gönderir.
  • İsteği gören ev sahibi rezervasyonu onayladığı takdirde işlemler başlar. Herhangi bir sebepten dolayı reddedebilir. Bu tamamen ev sahibinin insiyatifine kalmıştır.
  • Ev sahibi rezervasyonu onaylayana kadar para AirBnb’de kalır.
  • Rezervasyon talebi onaylandıktan sonra evin açık adresi ve detayları kiracıya iletilir. Ev sahibi ve kiracı bu saatten sonra direkt olarak iletişime geçerek konaklama yerinde buluşur. (Bazen buluşmalarına bile gerek kalmaz.)
  • Konaklama işlemleri tamamlandıktan sonra para ev sahibine aktarılır.
  • Konaklama bittikten birkaç gün sonra hem ev sahibi hem de kiracı birbirlerinin profiline yaşadıkları deneyim hakkında puan ve yorum ekleyebilir.
  • Puanlama ve yorum sistemi oldukça önemlidir. Ev sahibinin alacağı bir olumsuz yorum, bir sonraki rezervasyonda kiracının tedirgin olmasına sebep olabilir.

AirBnb Nasıl Kullanılır?

AirBnb’yi kullanmayı iki açıdan ele alalım.

  • Nasıl ev/oda bulurum?

Giriş yaptıktan sonra, Airbnb ana sayfasına gidin. Konaklayacağınız yer, başlangıç bitiş tarihi ve kaç kişi olduğunuzu arama kutucuğuna girin.

Site daha sonra mevcut tüm listeleri çıkaracaktır. Eğer isterseniz tüm daire, tek kişilik oda veya paylaşılan bir oda aradığınızı veya maksimum ve minimum fiyatlandırma gibi isteklerinizi daha ayrıntılı olarak belirtebilirsiniz. Böylece aradığınız yeri bulmak daha kolay olacaktır.

Sizi ilgilendiren bir yer gördüğünüzde, bir sonraki adım için birkaç seçenek vardır:

Listenize ekleyin: Bir yeri beğendiniz ancak yine de kararsız mısınız? Burayı listenize ekleyin ve daha sonra kolayca bulup tekrar ziyaret edin.
Ev sahibi ile iletişime geçin: Herhangi bir sorunuz olduğunda ev sahibine direkt olarak mesaj atabilirsiniz. Ev sahibinizden ev hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, kendisiyle iletişim kurmaktan çekinmeyin.
Rezervasyon isteği gönderin: Bir yerde karar kıldıysanız ev sahibine yeri sizin için ayırması adına bir istek gönderebilirsiniz. Bu sizi otomatik olarak kredi kartı bilgilerinizi gireceğiniz ödeme sayfasına götürür ve aynı zamanda ev sahibine kendiniz hakkında küçük bir mesaj yazabilirsiniz.
Ev sahibi rezervasyonunuzu onayladığı takdirde size ulaşacak ve eve ulaşım bilgilerini iletecektir. Ardından eve gidip konaklamaya başlayabilirsiniz.

Nasıl evimi/odamı kiralarım?
Bir hesabınızı oluşturduktan sonra, ana sayfaya gidebilir ve sağ üst köşede yer alan “Ev sahipliği yapın” ı seçebilirsiniz. Sizden, komple ev veya evinizin bir odası gibi alan ayrıntılarını belirtmenizin yanı sıra konumu ve maksimum kaç kişinin konaklayacağını belirtmeniz istenecek.

airbnb

Ardından evinizle ilgili detayları doldurmanız gerecek. Bu bölümden gecelik fiyatlandırmayı ayarlayabilir, ev hakkında genel bir bilgi yazabilir, olanakları listeleyebilir ve fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Fotoğrafçılık yeteneği bulunmayan kullanıcılar için Airbnb, evinizin profesyonel fotoğraflarını ücretsiz olarak çekecek bir fotoğrafçı ekibine sahiptir. Doğrulanmış bir e-posta adresi ve telefon numarası olan herkes bunu talep edebilir ancak hizmet her zaman mevcut değil.

Birisi evinizi gördükten sonra kiralamaya karar verdiğinde, konuk onayını tamamen kontrol edebiliyor olacaksınız.

AirBnb Ödeme Bilgileri
Airbnb’deki fiyatlandırma tamamen ev sahibi tarafından belirlenir. Ödeme seçenekleri değişir, ancak önemli kredi, borç ve ön ödemeli kartlar, PayPal ve Google Cüzdan’ı içerir.

Ev kiralarken şu ücretlerle karşılaşabilirsiniz:

Güvenlik depozitosu: Konuklar, ev sahibinin belirlediği bir güvenlik depozitosu ödemek zorundadır. Bu depozito evdeki eşyaları korumak amacıyla alınır.

Servis ücreti: Airbnb, konuklardan hizmet bedeli olarak ücretin % 6 – % 12 bölümünü tahsil eder.

Temizlik ücreti: Ev sahipleri, evin temizliği için bu ücreti alma seçeneğine sahiptir.

İşe Yarar Bilgiler
Airbnb, hizmeti kullanan herkesi kontrol edemez. Ancak siteyi hem konuk hem de ev sahibi olarak başarıyla kullanmış milyonlarca insan var.

Sitenin sunduğu yorumları ve puanları kullanmak önemlidir. Airbnb’de ayrıca, siteyi ilk kez kullananlar için rehberlik edecek inanılmaz ayrıntılı bir yardım merkezi bulunmaktadır.

Eğer bir arkadaşınızı davet ederseniz ve arkadaşınız AirBnb’yi kullanırsa, AirBnb size seyahat kredisi verir. Aynı şekilde üye olduğunda ilk kez kullanım gerçekleştiren arkadaşınız da bonus kazanır.

Bir önceki yazımız olan Amerika’da Doğum, Prosedürler ve Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde amerikada doğum, amerikada doğum için hastahane ve Amerikada dogum prosedurler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir