Amazon’da nasıl satış yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Amazon’da satış yapmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu gönderi altında tüm detayları ile anlatıyoruz. 5 yılı aşkın zamandır amazon’da profesyonel hesap ile satış işlemleri gerçekleştiriyoruz. Amazon Seller Central’in Türkçe dil desteği bulunmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Neden amazon’da ürün satmalıyım?

Aslında cevap çok basit. Size bir kaç neden söylememiz gerekirse.

 • Amazon dünyanın en büyük e-ticaret sitesidir
 • eBay’den neredeyse 5 kat fazla popülerdir *
 • Satıcı hesabı kurulumunun ardından ürün satmak oldukça kolaydır
 • Amerika ve Dünyada bir çoğu alıcının güvenilirlik ve ürün zengiliği açısından ilk baktıkları sitedir

Kısaca satış işlemini sıralamamız gerekirse

  1. Ürününüzü listeleyin
  2. Uygun anahtar kelimeler ile ürününüzü kullanıcıların ürününüzü bulmanızı sağlayın
  3. Satış işlemini gerçekleştirin
  4. Ürününüzü kargolayın
  5. Ödemenizi alın

Aşama 1 – Amazon’a Satıcı Olarak Üye Olun

Amazon’un satış sistemi bir çok sitenin aksine ürün odaklıdır. Resimde yer alan HP marka laptop’u yeni olarak satan 203, kullanılmış olarak satan 2 satıcı vardır. Best Electronics firması BuyBox’ta olduğundan ana sayfada görünmektedir. Fullfilled by Amazon(FBA) güvencesi altındadır, yani satıcı ürünü amazon’un deposuna göndermiş ve satış durumunda amazon kargolama işlemini yapmaktadır. BuyBox ve FBA hakkında detaylı açıklamaları sonraki gönderilerimizde paylaşacağız.

Amazon’da iki şekilde ürün listeleyebilirsiniz.

Eğer listelemek istediğiniz ürün halihazırda amazon’da bulunuyorsa; sadece ürün adedi, condition(yeni, kullanılmış), fiyat ve kargo ücreti bilgisini girerek direk olarak ürününüzü listeleyebilirsiniz.

Eğer listelemek istediğiniz ürün amazon’da bulunmuyorsa; Amazon’a yeni ürün listingi açmamız gerekiyor.

İlk işimiz amazon seller account açmak için kayıt olmak. Muhtemelen ürün satın aldığınız bir amazon hesabınız vardır ama alım ve satım işlemleri amazon tarafında farklı yerlerde yönetilmektedir. Seller Central’e üye olmak için

Seller Central aracılığı ile ürün listeleyebilir, siparişlerinizi yönetebilir, alıcılar ile iletişime geçebilir ve satıcı performans kriterlerinizi kontrol edebilirsiniz.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Seller Central’in üst kısmında yer alan sekmelere göz atmanız faydalı olacaktır. İlk başta oldukça karmaşık göründüğünü biliyoruz, ancak temel bilgilerini size anlattıktan sonra oldukça kolayca işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Buradaki bir çok işlevi kullanmayacağınızı da belirtmek lazım…

Aşama 2 – Doğru Satış Planı Seçimi

Amazon’a satıcı olarak üye olurken size Professional ve Individual olarak iki seçenek sunmaktadır.

Bu iki seçenek arasındaki hangisini seçeceğinizi belirleyecek olan bir kaç önemli husus şekildedir;

Professional (Profesyonel) plan, kaç ürün satarsanız satın ayda $39.99 sabit bir ücret alır. Bir çok ürün satmayı planlıyorsanız, bu tür bir plan kesinlikle mantıklıdır.

Individual (Bireysel) plan, ayda yalnızca birkaç satış yapmanız durumunda daha iyi bir seçenektir. Çünkü size satış başına $0,99  ücret uygular. Aylık abonelik ücreti yoktur.

Bir çok satıcı Individual plan ile satışlarına başlar ve sonrasında listelediği ürün sayısı 40’ı geçmeye başladığı anda, Professional plana geçiş yapar.

İki hesap türü de Fulfillment by Amazon(FBA, Amazon ürünlerinizi sizin adınıza depolar ve satılınca kargolar)’e ürün göndermenize izin verir. FBA aracılığı ile Amerika ve Kanada’ya ürün gönderebilirsiniz.

Toplu ürün yükleme ve raporlama özellikleri sadece Professional planda mevcuttur. Ayrıca, Profesyonel Planı kullanarak kargolama ücretlerinizi kişiselleştirebilir, amazon’un standart kargolama ücretlerini kullanmak zorunda kalmazsınız. Profesyonel Planın diğer avantajları da, satışın kısıtlandığı ürün kategorilerinde satmaya izin verilmesi ve hediye paketi olarak gönderim sağlanması olarak söylenebilir.

Mevcut satış planınızı dilediğiniz her zaman değiştirebileceğinizi unutmayın.

Satıcı Hesap Bilgilerinize Erişim(Seller Account Information)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir