Bankaya olan borçlarda zaman aşımı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/fikirav3/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Banka borçları zaman aşımı süreleri, banka borcu zaman aşımı süresi ve banka borcu zamanaşımı süresi ne zamandır hakkında bilgileri ve kredi borcu zaman aşımı hakkındaki tüm bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Günümüzde bireyler bazı durumlardan ötürü borçlarını ödeyemiyor ve kredi borçlarının altında ezilebiliyor. Plansız şekilde kullanılan kredi ve kredi kartları, tüketicileri ödeme günü geldiğinde son derece olumsuz sonuçlara doğru götürebiliyor. Bu yazımızda sizlere banka borçlarından kurtulmanın yollarını ve banka borcu zaman aşımı süresi hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Ancak bulunduğunuz durum içinden çıkması zor bir durum ise mutlaka bankanız ile görüşerek içeriğini öğrenmeniz ve bu durumu çözümleyebilecek bir avukata danışmanızı tavsiye ediyoruz. Peki banka borcu zaman aşımı süresi nedir? Banka borçları ne zaman silinir? Banka borcu zaman aşımı süresi hakkında bilgilere geçelim.

Banka Borçları Kendiliğinden Silinir Mi?
Yasalarımız tüketiciyi koruduğu kadar, alacaklıyı da korumaktadır. Yani banka borçlarınız ödenmediği takdirde kendiliğinden silinmeyecektir. Banka borçlarınızı ödemediğinizde süreç haciz yöntemlerine kadar uzayabilir. Yani banka bu tahsilatı sizden bir şekilde yapacaktır. Banka borçlarının kendiliğinden silinmediğini de söylemek mümkün olabilir.

Bu alacaklar ve borçlar aksi belirtilmemiş ise zaman aşımı süresi 10 yıldır. Ancak TMSF statüsüne giren borçlarda ise zaman aşımı süresi 20 yıldır. TMSF statüsüne giren borçlar ise varlık şirketine devir edilen borçlardır. Bankaya olan borçlarınızı ödemediğiniz takdirde banka bu borçları çok düşük miktarlarda varlık şirketlerine satacaktır ve varlık şirketleri de sizden bu parayı sizden tahsil edecek yani yeni alacaklı konumuna geçecektir.

Tavsiye Bağlantı: Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir Mi?

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir Güncel 2018-2019
Banka borçları bilindiği üzere kredi, kredi kartı ve kmh gibi ürünlerden oluşabilir. Bu borçlar gecikmeye girdiğinde belirli faizler üzerinden yeni tutarlar belirlenir. Güncel faizler ve banka oranları için direkt olarak bankanız ile görüşmelisiniz. Gecikmeye girdiğinde ise yüksek faizler ödeyeceğinizi unutmayın. Bu oran da bankaya olan borç tutarınız ile beraber doğru orantıda yükselir.

Bankaya olan borçlarınızı 3 ay üst üste ödemediğinizde banka avukatı size bir tebligat gönderir ve 3 ay üst üste ödemediğiniz borcunuzun tamamını ödemeniz gerektiğini size resmi yollar ile iletir. Gelen tebligata 7 gün içerisinde itiraz etmez iseniz ise borcu kabul etmiş sayılırsınız ve 7. günün sonunda ilamlı icra takibi kesinleşerek gerekli işlemler başlatılır.

Bu aşamadan sonra zaman aşımı süresi başlamış olur. Ancak avukatların boş duracağını ve bu borçlar için hiç işlem yapmayacağını düşünmek tamamen saçmalık olarak görünebilir. Örneğin sizden alacak bir şeyi yoksa bile maaşınıza haciz koyabilir. Maaşınız dahi yoksa avukatlar icra dairelerinden dosyanın harçlarını her sene yatırarak zaman aşımı süresini de otomatik olarak uzatmış olur ve her sene sürekli olarak dosyanız güncellenmiş olur. Bu mantık ile hareket edildiğinde borçların kendiliğinden silinmeyeceğini ve banka avukatlarının da bunun peşini bırakmayacağını söylemek mümkün.

arlık şirketleri de dahil olmak üzere bu sistemleri uygulayabilir ve sürekli olarak dosyanızı güncelleyebilirler. 10 ve 20 yıl olan zaman aşımı süresini bekleyerek bu borçlardan kurtulacağınızı düşünmek pek doğru olmayacağından en kısa yollardan borcunuzu ödeme ve yapılandırma işlemlerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Aklınıza takılan tüm soruları alt bölümden bizlere sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde bankalar kredi vermiyor, en kolay kredi veren bankalar ve kolay kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir