Başarılı çocuk yetiştirmenin yolları

  • BAŞARILI ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

Anne ve babaların ortak hedeflerinden birisi başarılı çocuk yetiştirmektir. Başarılı çocuk yetiştirmek tesadüf işi midir? Başarılı çocuk yetiştirmek isteyen aileler neler yapmalı? Bu konularda size sahip olduğum bilgi ve deneyimleri aktaracağım. Başarılı çocuk yetiştirmede ilk kural başarının adının konulmasıdır. Başarı herkese göre farklı bir iştir. Kimisi iyi bir not, kimisi için güzel bir eve sahip olmak, kimisi içinse iyi bir insan olmaktır. Başarıyı bir alana indirgemek doğru değildir. Akademik başarı, spor, sanat, ahlaki değerler ve topluma faydalı bir birey olmak gibi birçok alanda çocuk teşvik edilmelidir.

Başarılı bir birey olmanın temelinde kendi yeteneklerin farkına varmak, özgüven sahibi olmak, sabırlı olmak, hedefe ulaşmak için doğru çalışma stratejisi geliştirmek yatar. Tüm bu araçları çocuğa kazandırmak evde anne ve babaların, okulda ise öğretmenlerin görevidir.

  • BAŞARILI ÇOCUKLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Başarılı çocuk kendini bilen, özgüveni yüksek ve belirli değer yargılara sahip olan çocuktur. Başarılı bir çocuk öğrenmeye heveslidir. Dünyayı keşfetmek ve ilgi alanı bulmak için özel beceriler geliştirir. İlgi duyduğu alanda başarıya ulaşmak için kendine hedef koyar. Başarılı çocukların problem çözme yetenekleri gelişmiştir. Başarılı çocuklar karşısına sorun çıktığı zaman sorunları aşacak muhakeme yeteneğine sahiptir. Başarılı çocuklar çevreye karşı duyarlıdır. Empati yeteneği gelişmiştir. Ahlaki değerleri gelişmiş bireyler başarı basamaklarını kolay aşarlar.

  • BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR

Çocuklarımızın başarılı olması için kendine güvenmesi, yeteneklerinin farkına varması ve kendini tanıması önemlidir. Anne ve baba çocuğun tek başına yapabileceği şeyleri kendi başına yapmasına izin vermelidir. Çocuğun sorunları olduğunda çocuğa küçük destekler vererek kendi sorunlarını kendisinin çözmesine fırsat vermelisiniz. Çocuğa sağlıklı bir alan oluşturarak bağımsız ve özgür olmasını sağlamalısınız. Çocuğunuzun hata yapmasına izin verin. Hatalarından ders alarak kendi kendine öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Evde çocuğun sorumluluklarının olması, ev düzeninde küçük görevlerin olması çocuğa sorumluluk bilinci kazandırır. Küçük yaştan itibaren evde sorumluluk almamış birey ileride sorumluluk almaktan kaçınır.

Çocukların okulda başarısını etkileyen faktörleri bilmek ve bu etkenleri ortadan kaldırmak çocuğun başarısına olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Çocuğun ruhsal sağlığı, öğrenme istediği, doğru bir okul ve evde doğru bir çalışma ortamı ve doğru ders çalışma teknikleri çocuğun başarılı olmasını sağlayan unsurlardır. Çocuğu başkalarıyla kıyaslamak yerine, başarısını çocuğun kendi yetenekleri doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Çocuğun fiziksel sağlığına dikkat etmek ve huzurlu bir ev ortamı sağlamak okul başarısına olumlu katkı sağlar.

Çocuğun kendine güvenmesini ve sağlıklı bir öz benlik geliştirmesine katkı sağlamalıyız. Çocuğun ben yapabilirim düşüncesine sahip olması için elimizden geleni yapmalıyız. Evde çocuğa uygun bir çalışma ortamı sağlamak ve çocuğun yetenekleri doğrultusunda bir çalışma yöntemi geliştirmek çocuğun okul başarısına büyük katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir