Çocuğunuzun yalan söylediğini nasıl anlarsınız?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/fikirav3/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
  • Çocuğunuzun Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsınız?

Anne ve baba olarak hepimiz çocuğumuzun yalan söylediğini anlamak isteriz. Çocuklarımıza ne kadar dürüst olmaları gerektiğini, yalan söylememeleri gerektiğini söylesek de çocuklarımız zor duruma düştüğü zaman, sıkıştığı zaman yalan söylerler. Çocuklarınızın yalan söyleyip söylemediğini anlamak ister misiniz?  Bu özel konuyu sizler için özel olarak araştırdık. Çocukların yalan söylediğini anlamanın yolarlı şunlardır:

  1. SORU İLE CEVAP ARASINDAKİ UZUN ZAMAN: Çocuğunuza soru sorduğunuz zaman çocuk cevabı vermek için uzun süre bekliyorsa ve duraksıyorsa bu durum çocuğunuzun yalan söylediğine işaret edebilir.
  2. KONU DEĞİŞTİRMEK VE ALAKASIZ AÇIKLAMALAR YAPMAK: Çocuğunuza soru sorduğunuz zaman çocuğunuz konuyu değiştirmeye çalışıyorsa ya da sorduğunuz soruyla alakasız şeyleri açıklamaya çalışıyorsa bu durum onun yalan söylediği anlamına gelir.
  3. SES TONUNDA ARTIŞ VE TİZ: Yalan söyleyen kişiler yalan söyledikleri zaman ses tonları yükselir ve tizleşir.
  4. HIZLI KONUŞMA: Günlük konuşma yaparken kısa duraklamalarımız olur. Yalan söyleyen birisinde bu duraksamalarda doğallık bozulur. Yalan söyleyen kişi duraksamadan normalden daha hızlı konuşur.
  5. GÖRÜLMEYEN KEKEMELİK: Normalde konuşurken kekelemeyen birisi yalan söylerken korku yüzünden kekeleyebilir.  Normalde kekelemeyen birisi bir şeyler anlatırken ya da sorduğunuz soruya cevap verirken kekeliyorsa karşı taraf büyük ihtimal size yalan söylüyordur.
  6. GÖZ TEMASI VE GÖZ HAREKETLERİ: Göz teması karşı tarafın size güven verdiğini gösterir. Yalan söyleyen kişiler genelde göz temasından uzak dururlar. Gözlerini kaçırırlar. Gözlerin aşağı doğru bakması negatif duyguların göstergesidir. Çocuğunuz siz konuşurken gözlerini kaçırıyor ve aşağı doğru bakıyorsa muhtemelen size yalan söylüyordur.
  7. FİZİKSEL MESAFE: İletişimde jest ve mimikler büyük önem taşır. Çocuğunuz cevap verirken sizden uzak durmaya çalışıyor ve araya mesafe koyuyorsa bu durum bir şeyler sakladığının ya da yalan söylediğinin göstergesi olabilir.

Bu saydığımız 7 gösterge çocuğunuzun yalan söylediğine işaret edebilir. Bu belirtiler çocuğunuzun kesin yalan söylediğini göstermez. Çocuğunuzu yalan söyleme konusunda çok sıkıştırmanız çocuğunuzu yalan söylemeye iter. Aranızdaki iletişim sağlıklı olduğunda çocuğunuz hiçbir zaman kendini size yalan söylemek zorunda hissetmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğa kahvaltı nasıl sevdirilir? başlıklı makalemizde çocuk, çocuk eğitimi ve kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir