Rapor parası alma şartları, hesapla formülü ve bankaya yatma zamanı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/fikirav3/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

İstirahat parası hesaplama demek 5510 sayılı kanuna göre geçici işgöremezlik ödeneği hesaplamak demektir. Çalışanlar arasında rapor parası olarak da adlandırılır.

Hastalık geçirenler rapor almaları halinde son 1 yıla bakacaklar eğer 90 gün sigortaları varsa işgöremezlik ödeneğine hak kazanırlar . Yani istirahat parası alabilmek için rapordan önceki 1 yılda 90 gün prim ödemiş olmanız gerekir.

Örneğin 12 kasımda rapor aldıysanız son 3 ay ağustos eylül ekim olacaktır.rapor alınan aydaki ödemeler dikkate alınmaz .Son üç ayda hiç çalışma yoksa geriye doğru gidilerek diğer aylara bakılır.

Örneğin 3 aydaki geliriniz 1500 1500 1500 ve çalışma gün sayınız 20 20 20 ise Brüt ücret 4500, gün sayısıda 60 olarak hesaplanır.

Ayakta tedavilerde 2/3 yatarak tedavilerde 1/2 gelir alırsınız.

Asgari ücretin brütü 1647,00 TL dir. Asgari ücretli yatarak tedavilerde 823,50 TL ayakta tedavilerde 955,125 TL istirahat parası alır.

Geçici işgöremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalılık niteliğinin yitirilmemesi istirahat süresince çalışılmamış olması gerekmektedir .

RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR

Rapor parası her ayın 8 ve 14. gün arası ziraat bankasına yatıyor.

Bir önceki yazımız olan Dilekçe Nasıl Yazılır? Kuralları Nelerdir? başlıklı makalemizde dilekçe ve dilekçe yazımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir